Strona główna | Prawo | FAQ | Artykuły | Wydarzenia | Pomoce i pomysły | Publikacje | Kontakt

VII Zjazd rodzin edukacji domowej Wiosna 2009, 24-26 kwietnia 2009


Formularz rejestracyjny


Serdecznie zapraszamy na kolejny zjazd rodzin edukujących domowo, planujących taką formę edukacji lub z nią sympatyzujących, organizowany przez Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie. Zjazd Wiosna 2009 będzie miał miejsce w Borach Tucholskich, w ośrodku wczasowym Jubilat nad jeziorem Ocypel Wielki, gdzie rodzinami zakwaterujemy się w mniejszych i większych domkach kempingowych; odbędzie się natomiast w ostatni weekend kwietnia, czyli w dniach 24-26 kwietnia 2009. Zjeżdżamy się w piątek wieczorem, w ramach kolacji planujemy słodki poczęstunek i długie, integracyjne nocne Polaków rozmowy. Od soboty rano zaczynają się bardziej ustrukturalizowane zajęcia, wykłady i dyskusje, które potrwają do obiadu w niedzielę (w sobotni wieczór jak zwykle zaplanowaliśmy ognisko). Po niedzielnym obiedzie ze łzami w oczach, długą listę telefonów komórkowych nowych znajomych i nowym zapałem do twórczego działania ściskamy sobie ręce i rozjeżdzamy się do domów.

Na zjazd na pewno zaprosimy jakiegoś gościa specjalnego (nie wiemy jeszcze dziś, kto to będzie), który czegoś nowego nas nauczy i o czymś ciekawym nam opowie. Będziemy się starali, by była to osoba, która będzie interesująca zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci, dzięki czemu spotkanie takie będzie miało charakter integrujący całą naszą społeczność, dużych i małych.

Osią zjazdu będą jak zwykle dyskusje o tym, jak lepiej nauczać nasze dzieci, jak rozwijać swoje pedagogiczne kompetencje, jak znajdować interesujące materiały edukacyjne i jak nie wypalić się dzień po dniu idąc tą trudną, ale fascynującą ścieżką edukacji domowej. Wiemy już, że po to, by dyskusje były owocne, każda musi być "zagajona" 10-20 minutową prezentacją przygotowaną przez kogoś, kto postara się w usystematyzowany sposób zsyntetyzować swoją wiedzę i doświadczenia w wybranym temacie (w Zielonej Górze, na zjeździe Wiosna 2008 Asia mówiła na przykład o roli matki w edukacji domowej, Łukasz o roli ojca, a Dale opowiadał o tym, jak zainteresować dzieci historią). Dlatego tym razem każdy dorosły uczestnik zjazdu (a dokładniej jedna osoba z danej rodziny, chyba że obie mają chęć - wówczas zapraszamy serdecznie) dostanie "okienko czasowe", minimum 15 minut, maksymalnie 30 minut, które będzie musiał zagospodarować swoją prezentacją. Chodzi nam o to, byście w uporządkowany, przemyślany sposób podzielili się doświadczeniami i wiedzą, które MACIE. Przypomnijcie sobie Dale'a Taylora, który mówił w Zielonej Górze o tym, jak on i dzieci studiują historię uczestnicząc w różnych bractwach i działaniach grup rekonstrukcyjnych. Było to bardzo ciekawe, do tego Dale zilustrował swoją opowieść pokazywaniem nam różnych hełmów, mieczy itd. KAŻDY Z WAS MA CIEKAWE DOŚWIADCZENIA!! Ci, którzy czują, że żadnych kompletnie doświadczeń jeszcze nie mają, dopiero rozmyślają o ED, dostaną króciutki temat do przygotowania, który pozwoli wszystkich słuchaczom dowiedzieć się czegoś bardzo dla nas przydatnego (na przykład krótkie, 10-minutowe omówienie rozporządzenia o poradniach psychologiczno-pedagogicznych z rozdaniem uczestnikom skserowanego rozporządzenia, przygotowanie listy książek przydatnych w nauczaniu historii i języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej z krótką recenzją wybranych pozycji itp.). Oczywiście, można również samemu zaproponować temat. Ważne jest, by przygotować się solidnie i zadbać o to, by prezentacja była ciekawa, w miarę możliwości przywieźć i zaprezentować konkretne pomoce naukowe, ciekawe materiały, zdjęcia - innymi słowy, „artefakty”, które pozwolą nam wszystkim temat lepiej zrozumieć, zapamiętać i więcej z prezentacji wynieść. Jeśli udałoby się wynieść coś również zupełnie dosłownie - np. skserowaną listę ciekawych stron internetowych i książek dotyczących poruszanego tematu - byłoby idealnie.

Wiemy już na pewno, że na zjeździe będzie można wysłuchać prezentacji na temat wykorzystania w nauczaniu domowych audiobooków, audycji w formie podcastów czy filmów z YouTube - innymi słowy, na temat oswajania nowych mediów, które otwierają nam zupełnie nowe, fantastyczne możliwości budowania systemu kształcenia naszych dzieci i nas samych; oraz na temat pasjonujących gier logicznych, które rozwijają kompetencje intelektualne dzieci i dorosłych, a przy okazji są znakomitą zabawą. O kolejnych tematach będziemy was sukcesywnie informować.

Wszystkich serdecznie zapraszamy! Osoby, które są już zdecydowane na przyjazd, proszone są o nawiązanie jak najszybciej kontaktu z czuwającą nad programem Dorotą Konowrocką poprzez napisanie e-maila na adres: dorota.konowrocka@gazeta.pl.

Rejestracja trwa do dnia 10 kwietnia 2009 – PAMIĘTAJMY O TYM TERMINIE!Po rejestracji elektronicznej proszę o przedpłatę, w kwocie:
Osoby indywidualne – 100 zł
Rodziny – 250 zł
Na konto:
Alior Bank 42 2490 0005 0000 4500 2481 5229
Z dopiskiem: Zjazd wiosna 2009

Koszty:

NOCLEGI:
Domek 1-2 osobowy (wersalka dwuosobowa)– 40zł za dobę
Domek 2-3 osobowy (wersalka dwuosobowa + łóżko jednoosobowe) – 60zł za dobę
Domek 5 osobowy – 100 zł za dobę
(wszystkie domki mają łazienkę!)
Domek 7 osobowy (bez łazienki – prysznice dostępne w budynku na terenie ośrodka) – 80 zł za dobę

DODATKOWE KOSZTY NOCLEGÓW:
Za pranie pościeli – 6zł od kompletu (JEST MOŻLIWOŚĆ PRZYWIEZIENIA WŁASNEJ POŚCIELI)
Domki mają ogrzewanie elektryczne w związku z tym, każdy ma indywidualny licznik i za zużycie będzie pobierana dodatkowa opłata!

WYŻYWIENIE:
Dorośli – 26 zł za dobę
Dzieci – 17 zł za dobę (jest to połowa porcji osoby dorosłej)
Możliwe jest zamówienie posiłków zgodnie za własnym uznaniem a nie ilością osób przyjeżdżających na zjazd.
Przewidziane są posiłki dla wegetarian – proszę o kontakt ze mną w sprawie jadłospisu!!!

OPŁATA KONFERENCYJNA:
Opłata konferencyjna - 50 PLN/ za osobę dorosłą.

DOJAZD:
Indywidualny.
Osoby przyjeżdżające PKP lub PKS proszę o kontakt, będziemy starali się zorganizować Wam dojazd do Ośrodka.

INFORMACJE DODATKOWE:
Podczas Zjazdu (jak to było do tej pory zawsze) będzie opieka nad dziećmi.

W sprawach organizacyjnych, kwaterunkowych proszę kontaktować się z Łukaszem Wojtachą
Tel. 793641142
e-mail: wojtacha@poczta.fmUWAGA!

 Liczba miejsc noclegowych jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie