VII Zjazd rodzin edukacji domowej Wiosna 2009, 24-26 kwietnia 2009
Serdecznie zapraszamy na kolejny zjazd rodzin edukujących domowo, planujących taką formę edukacji lub z nią sympatyzujących, organizowany przez Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie. Zjazd Wiosna 2009 będzie miał miejsce w Borach Tucholskich, w ośrodku wczasowym Jubilat nad jeziorem Ocypel Wielki, gdzie rodzinami zakwaterujemy się w mniejszych i większych domkach kempingowych; odbędzie się natomiast w ostatni weekend kwietnia, czyli w dniach 24-26 kwietnia 2009. Zjeżdżamy się w piątek wieczorem, w ramach kolacji planujemy słodki poczęstunek i długie, integracyjne nocne Polaków rozmowy. Od soboty rano zaczynają się bardziej ustrukturalizowane zajęcia, wykłady i dyskusje, które potrwają do obiadu w niedzielę (w sobotni wieczór jak zwykle zaplanowaliśmy ognisko). Po niedzielnym obiedzie ze łzami w oczach, długą listę telefonów komórkowych nowych znajomych i nowym zapałem do twórczego działania ściskamy sobie ręce i rozjeżdzamy się do domów.
Na zjazd na pewno zaprosimy jakiegoś gościa specjalnego (nie wiemy jeszcze dziś, kto to będzie), który czegoś nowego nas nauczy i o czymś ciekawym nam opowie. Będziemy się starali, by była to osoba, która będzie interesująca zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci, dzięki czemu spotkanie takie będzie miało charakter integrujący całą naszą społeczność, dużych i małych.
Osią zjazdu będą jak zwykle dyskusje o tym, jak lepiej nauczać nasze dzieci, jak rozwijać swoje pedagogiczne kompetencje, jak znajdować interesujące materiały edukacyjne i jak nie wypalić się dzień po dniu idąc tą trudną, ale fascynującą ścieżką edukacji domowej. Wiemy już, że po to, by dyskusje były owocne, każda musi być „zagajona” 10-20 minutową prezentacją przygotowaną przez kogoś, kto postara się w usystematyzowany sposób zsyntetyzować swoją wiedzę i doświadczenia w wybranym temacie (w Zielonej Górze, na zjeździe Wiosna 2008 Asia mówiła na przykład o roli matki w edukacji domowej, Łukasz o roli ojca, a Dale opowiadał o tym, jak zainteresować dzieci historią). Dlatego tym razem każdy dorosły uczestnik zjazdu (a dokładniej jedna osoba z danej rodziny, chyba że obie mają chęć – wówczas zapraszamy serdecznie) dostanie „okienko czasowe”, minimum 15 minut, maksymalnie 30 minut, które będzie musiał zagospodarować swoją prezentacją. Chodzi nam o to, byście w uporządkowany, przemyślany sposób podzielili się doświadczeniami i wiedzą, które MACIE. Przypomnijcie sobie Dale’a Taylora, który mówił w Zielonej Górze o tym, jak on i dzieci studiują historię uczestnicząc w różnych bractwach i działaniach grup rekonstrukcyjnych. Było to bardzo ciekawe, do tego Dale zilustrował swoją opowieść pokazywaniem nam różnych hełmów, mieczy itd. KAŻDY Z WAS MA CIEKAWE DOŚWIADCZENIA!! Ci, którzy czują, że żadnych kompletnie doświadczeń jeszcze nie mają, dopiero rozmyślają o ED, dostaną króciutki temat do przygotowania, który pozwoli wszystkich słuchaczom dowiedzieć się czegoś bardzo dla nas przydatnego (na przykład krótkie, 10-minutowe omówienie rozporządzenia o poradniach psychologiczno-pedagogicznych z rozdaniem uczestnikom skserowanego rozporządzenia, przygotowanie listy książek przydatnych w nauczaniu historii i języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej z krótką recenzją wybranych pozycji itp.). Oczywiście, można również samemu zaproponować temat. Ważne jest, by przygotować się solidnie i zadbać o to, by prezentacja była ciekawa, w miarę możliwości przywieźć i zaprezentować konkretne pomoce naukowe, ciekawe materiały, zdjęcia – innymi słowy, „artefakty”, które pozwolą nam wszystkim temat lepiej zrozumieć, zapamiętać i więcej z prezentacji wynieść. Jeśli udałoby się wynieść coś również zupełnie dosłownie – np. skserowaną listę ciekawych stron internetowych i książek dotyczących poruszanego tematu – byłoby idealnie.
Wiemy już na pewno, że na zjeździe będzie można wysłuchać prezentacji na temat wykorzystania w nauczaniu domowych audiobooków, audycji w formie podcastów czy filmów z YouTube – innymi słowy, na temat oswajania nowych mediów, które otwierają nam zupełnie nowe, fantastyczne możliwości budowania systemu kształcenia naszych dzieci i nas samych; oraz na temat pasjonujących gier logicznych, które rozwijają kompetencje intelektualne dzieci i dorosłych, a przy okazji są znakomitą zabawą. O kolejnych tematach będziemy was sukcesywnie informować.
Wszystkich serdecznie zapraszamy! Osoby, które są już zdecydowane na przyjazd, proszone są o nawiązanie jak najszybciej kontaktu z czuwającą nad programem Dorotą Konowrocką poprzez napisanie e-maila na adres: dorota.konowrocka@gazeta.pl.