Akcja STOP Bezduszności

W poprzednim roku Facebook oszacował że około 10% kont w ich serwisie jest fałszywych – „bez duszy”. Facebook używa zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji aby wyeliminować jak najwięcej podróbek. W każdym kwartale Facebook usuwa około 1300 milionów fałszywych kont ale to nie wystarczy. Potrzeba abyśmy wszyscy zaangażowali się w walkę z fałszywkami. Tworzone one są aby wyłudzać pieniądze lub wspierać określone organizacje, osoby, produkty lub poglądy. Poprzez generowane fałszywe opinie starają się wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości zwykłych użytkowników mediów społecznościowych. Zweryfikuj listę swoich znajomych czy nie ma tam fałszywych kont. Razem powiedzmy im STOP.

Dołącz do akcji: https://www.facebook.com/STOP-Bezduszno%C5%9Bci-106746158342458

Na co zwrócić uwagę przy weryfikacji czy konto na Facebook jest prawdziwe?

 1. Przeczytaj sekcję Informacje

Jedną z typowych cech fałszywych kont na Facebooku jest skąpość. Fałszywe konta nie zawierają uporządkowanych ani spójnych informacji, takich jak dane osobowe właścicieli, wykształcenie, często brak jest historii danych osobowych.

 1. Zweryfikuj zdjęcie profilowe
 • Brak zdjęcia profilowego to podstawowy wskaźnik aby omijać takie konto z daleka.
 • W fałszywych kontach często używa się zdjęć pochodzących z witryn Google lub stron z obrazami. Wystarczy kliknąć na zdjęcie profilowe a następnie używając na zdjęciu prawego klawisza myszy zapisać je na dysku a następnie używając Google Image (https://images.google.com/ ) użyć tego zdjęcia jako pytania do wyszukiwania

i już po chwili zobaczymy czy zdjęcie nie pochodzi z Internetu. To mocna wskazówka, że konto jest fałszywe.

 • Sprawdź, czy zdjęcia na koncie Facebook są zgodne z aktualnymi i poprzednimi zdjęciami profilowymi. Jeżeli zdjęcie profilowe jest jedynym z wizerunkiem osoby to najprawdopodobniej konto jest fałszywe.
 1. Sprawdź oś czasu
 • Udostępniana zawartość jest bez osobistego komentarza lub z komentarzem bardzo skromnym.
 • Brak interakcji w postach
 • Czy użytkownik ma stałą aktywność na koncie czy krótkie okresy intensywnej aktywności często w jednym temacie.
 • Krótki okres od założenia konta ale jednocześnie bardzo duża liczba znajomych lub brak znajomych.
 1. Sprawdź znajomych
 • Większość znajomych powinna pochodzić z lokalizacji zbliżonej do użytkownika konta.
 • Nie daj się nabrać na wspólnych znajomych. Pamiętaj, że fałszywe konta mogą łączyć się zarówno z Twoimi znajomymi, jak i Tobą. Jeśli nie masz pewności co do konta, dobrym sposobem weryfikacji jest wysłanie wiadomości do znajomego lub konta. W wiadomości do wspólnego znajomego, zapytaj, czy kiedykolwiek spotkał osobę na tym koncie. Jeśli wyślesz wiadomość do nieznanego konta, zapytaj skąd się znacie i jak się poznaliście. Wiele fałszywych kont na Facebooku nie odpowiada.
 1. Sprawdź nazwę konta
 • Czy konto nazwane jest imieniem i nazwiskiem?
 • Wyszukaj na Facebooku tej osoby. Sprawdź na jakie tematy się wypowiada. Jeżeli pisze tylko na jeden temat to jest duża szansa że jest to konto założone w określonym celu i mało ma związku z prawdziwością.

Co zrobić gdy już wykryjesz fałszywe konto?

 1. Powiadom swoich znajomych których znalazłeś wśród znajomych fałszywego konta. W każdej chwili można usunąć osobę z grona znajomych.
 2. Podziel się z nami informacją o tym ile wykryłeś fałszywych kont!
 3. Zgłoś konto do Facebooka

Po wejściu na konto danej osoby pod trzema kropkami znajdziesz opcję „Uzyskaj wsparcie lub zgłoś profil”

A następnie wybierz opcję „Fałszywe konto”