Medal Komisji Edukacji Narodowej za edukację domową

W dniu 15.02.2021 w Kuratorium Oświaty w Bielsko-Białej uhonorowano medalem Komisji Edukacji Narodowej Panią Danutę Boba za szczególne zaangażowanie w kształcenie i edukację swoich dzieci w latach 1952-1981. Trudne czasy komunizmu oraz narzucania przez władzę ateistycznego systemu wychowania stanowiły niezwykle trudne wyzwanie, pociągały za sobą życie w ubóstwie i strachu.

Ta niezwykła kobieta i matka – obchodząca w tym roku 100 urodziny – wykazała się siłą charakteru i odwagą walcząc o swoje prawo do wychowania dzieci zgodnie z wyznawanymi wartościami, własnym sumieniem i wiarą. Zawalczyła o rodzinę i swoje prawa. Wielokrotnie szykanowana, dręczona i prześladowania przez ówczesną władzę. Nie zrezygnowała z tego co dla niej najważniejsze – rodziny i kształcenia dzieci. Ofiarując swoje zaangażowanie, miłość i troskę. Uczyła także inne dzieci, w czasie wojny udzielała tajnych kompletów, troszczyła się o słabszych i prześladowanych. Zachowała wrażliwość na ludzka krzywdę i nie pozostawała wobec niej obojętna. Doświadczona przez wojnę i komunizm zachowała siłę i pogodę ducha. Jakże bardzo obecnie potrzebujemy takich kobiet i matek, odważnych, zdeterminowanych i wiernych wartościom, z mądrością i kunsztem wychowujących następne pokolenie do wartości.

W uroczystości wzięli udział Pani Danuta Boba, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (zdalnie), Kurator Śląski Urszula Bauer, rodzina Pani Danuty oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie – wnioskodawców medalu.

Relacja w TVP Katowice: https://katowice.tvp.pl/52306467/danuta-boba-nagrodzona-medalem-komisji-edukacji-narodowej